Stomatologia dorosłych niezręcznym tabu?

Akcje szczotkowania zębów w przedszkolu czy w szkole, wielkie plakaty informujące o konieczności wizyt kontrolnych i dentysty, darmowe plombowanie i leczenie dla dzieci na NFZ (https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Fundusz_Zdrowia), specjalne pasty, szczoteczki i inne akcesoria służące do dbania o higienę jamy ustnej dedykowane najmłodszym. W Polsce wiele mówi i wiele robi się na rzecz uświadamiania dzieci, jak ważne jest prawidłowe dbanie o zęby. Okazuje się jednak, że zupełnie inaczej wygląda sprawa w kwestii dorosłych, jakby po skończeniu 18 lat zęby i ich higiena stawała się tematem tabu.

Dostrzeżenie problemu
Po raz pierwszy ten zadziwiający schemat dostrzegli warszawscy dentyści (http://dentysta-stomatolog.com/warszawa,1.html). Zwiększona liczba młodych pacjentów i malejąca liczba osób starszych sprawiła, że zaczęto się zastanawiać w branży nad przyczyną takiego zjawiska i nad tym, co sprawiało, że dentysta jest częściej odwiedzany przez dzieci i młodzież, niż przez starsze osoby. Różnica wiekowa pomiędzy największymi grupami pacjentów jest współcześnie ogromna – najczęściej z usług stołecznych dentystów korzystają najmłodsi oraz młodzież (do 16 roku życia), a także osoby w podeszłym wieku. Ci ostatni częściej jednak chodzą do protetyków niż do samych dentystów, w celu stworzenia sztucznej szczęki (całości lub tylko górnej albo dolnej części). Chociaż problem jest oczywisty, dentyści raczej ostrożnie podchodzą do nazywania go tabu. Przyczyn szukają gdzie indziej: mniejszej presji dbania o zęby, braku konieczności chodzenia do dentysty lub problemach finansowych, czyli po prostu braku pieniędzy na wizyty u lekarza.

Studenckie gabinety
Dla tych ostatnich osób w Warszawie istnieje rozwiązanie pośrednie – mogą skorzystać z darmowej opieki dentystycznej świadczonej przez stołeczną Akademię Medyczną. Studiujący tam przyszli dentyści odbywają w uniwersyteckich przychodniach praktyki, więc każdy chętny może skorzystać z ich pomocy, jeśli tylko się zgodzi, aby leczył ich praktykant, oczywiście pod czujną opieką doświadczonego specjalisty. Profesjonalny stomatolog w każdej chwili monitoruje stan pacjenta oraz sprawdza, czy jego podopieczny właściwie zajmuje się zębami; w razie konieczności interweniuje, a pacjent ma pewność, że jest w bezpiecznych i doświadczonych rękach, studenckie gabinety dentystycznej działają obecnie w różnych miejscach stolicy, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że kolejki do nich są bardzo długie, a oczekiwanie na wizytę trwa nawet kilka tygodni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>