Kosmetyka naturalna

Trudno doszukać się opisu pojęcia „kosmetyka naturalna”, gdyż definicja nie istnieje. Nie zawsze deklaracja producenta, pojawiająca się na opakowaniu czy ulotce o „naturalności” ma odzwierciedlenie w recepturze kosmetyku. Niektóre kosmetyki z widniejącym napisem: ekokosmetyk, fitokosmetyk czy kosmetyk naturalny nie mają nic wspólnego z naturą lub mają w niewielkim stopniu. Widniejąca na opakowaniu nazwa świadcząca o naturalności może dotyczyć zarówno wyrobów faktycznie opartych na surowcach naturalnych, jak i takich, które zawierają je w śladowej ilości.

Warto więc, wybierając się do kosmetyczki zapytać, z jakich produktów korzysta. Wiele gabinetów kosmetycznych w Zielonej Górze [szczegóły: kosmetyka z Zielonej Góry na swiaturody.com] ma w swojej ofercie naturalne kosmetyki i w korzystnych cenach proponuje zabiegi pielęgnacyjne o wysokiej skuteczności działania, które klientki niezwykle sobie chwalą.

Coraz częściej przemysł kosmetyczny bazuje na surowcach pochodzenia roślinnego, mineralnego czy zwierzęcego, odchodząc od syntetycznych związków chemicznych. W celu uzyskania oraz przetwarzania stosuje się procesy fizyczne, do których zalicza się między innymi tłoczenie czy ekstrakcję, filtrację, destylację i suszenie. Wskazuje się, iż dopuszczalne są także procesy mikrobiologiczne oraz enzymatyczne, wykorzystywane na dość naturalnie występujących również niemodyfikowanych mikroorganizmach oraz enzymach.

Rośliny, które są również stosowane do owej produkcji kosmetyków z grupy naturalnych powinny pochodzić z bez wątpienia kontrolowanych upraw ekologicznych, gdzie kontrola rozpoczyna się również w chwili przygotowania gleby. Zanim powstanie plantacja, na której będą rosły rośliny, sprawdzany jest przez trzy lata owy skład dotyczący aspektu chemicznego gleby. Kontrolowana jest również woda, która nawadnia uprawy oraz to, czy nie stosuje się nawozów sztucznych. Aby kosmetyk został w pełni zaliczony do naturalnych, musi spełniać wszystkie wymagania stawiane przez dyrektywę kosmetyczną 76/768/WE.

Mogłoby się jednak wydawać, iż pogoń za owym pięknym wyglądem staje się znakiem naszych czasów – jednak jest to coś mylnego. Zastrzyki z owego jadu kiełbasianego, odsysanie tłuszczu bądź implanty to wapno oraz ołów i rtęć. To wszystko występuje w imieniu piękna. Faktem jednak jest, iż kobieta zrobi tak naprawdę wszystko, aby być piękniejsza, a co za tym idzie w niektórych momentach, płacąc zdrowiem bądź życiem.

Podsumowując, coraz częściej przemysł kosmetyczny bazuje na surowcach pochodzenia roślinnego, mineralnego czy zwierzęcego, odchodząc od syntetycznych związków chemicznych. W celu takiegoż uzyskania oraz przetwarzania stosuje się procesy fizyczne, do których zalicza się między innymi tłoczenie oraz ekstrakcję, filtrację, destylację i suszenie.

One thought on “Kosmetyka naturalna

  1. Ja już ok ponad roku staram się używać tylko kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Oczywiście nie zawsze się tak da i czasami ciężko znaleźć np. ekologiczny tusz do rzęs czy podkład, ale mocno ograniczam kosmetyki naszpikowane chemią

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>