Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny często bywa lekceważony, a przecież potrafi być kłopotliwy i niebezpieczny. Może wywoływać zapalenia dziąseł, nieświeży oddech oraz znacznie zmniejszyć atrakcyjność naszego uzębienia. Czym tak naprawdę jest i jakie jest jego źródło? Są to pozostałości jedzenia nieusunięte podczas szczotkowania. Drobinki jedzenia dostają się do trudno dostępnych miejsc. Pozostające na zębach fragmenty jedzenia tworzą trudną do usunięcia żółtawą płytkę. Nalot ten jest najpierw miękki, później twardnieje i przeobraża się w kamień. Dopóki kamień nie powstał problemu nie ma. Dopiero kiedy już istnieje, jego zlikwidowanie staje się wyzwaniem. Dobrym porównaniem będzie tu akwarium. Jeżeli tworzący się na jego ścianach nalot jest systematycznie zbierany – nie stanowi to problemu. Kiedy osad znajduje się na szybie dłużej niż zwykle, jego usunięcie jest bardzo trudne.

Jak więc zapobiegać powstaniu kamienia? Należy systematycznie, co najmniej dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem czyścić zęby za pomocą szczoteczki. Oprócz szczoteczki należy też używać nici dentystycznej. Pozwoli ona oczyścić trudno dostępne dla szczoteczki miejsca jak przestrzenie między zębowe. Używanie płynu do płukania ust i specjalnych past będzie dodatkową pomocą. Stosowanie tego co trzeba to za mało. Pewnych rzeczy trzeba unikać jak ognia, aby kamień nie powstał. Przykładowo złe węglowodany są największym wrogiem człowieka w walce z kamieniem nazębnym. Białe pieczywo i suszone owoce nie wpływają dobrze na stan naszego uzębienia. Produkty, które zwiększają prawdopodobieństwo powstania kamienia to papierosy i herbata, szczególnie zielona. Gdy kamień już powstanie trzeba jakoś z nim walczyć. Im zrobi się to szybciej tym lepiej. Wtedy pozostaje jedynie udanie się do dentysty w Szczecinie na zabieg usuwania kamienia. Powinno się go odbywać co najmniej dwa razy w roku jak podaje Międzynarodowa Organizacja Zdrowia. Jednak niektóre osoby potrzebują częstszych wizyt. Znalezienie odpowiedniego lekarza nie powinno być problemem – zajmują się tym wszyscy dentyści. Z pomocą w znalezieniu najbliższego stomatologa przyjdzie internet. Po wpisaniu haseł „dentysta Szczecin, stomatolog Szczecin” otrzymamy długą i wyczerpującą listę specjalistów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>