Jak dbać w domu o zęby?

Zachowanie efektownego i zdrowego uzębienia wymaga regularnej dbałości o jamę ustną. Niektóre zabiegi profilaktyczne wykonać może tylko dentysta. Zielona Góra jest jednak miejscem, w którym usługi dentystyczne są szeroko dostępne, więc nie ma z tym problemu. Jednakże wiele profilaktycznych zabiegów pacjent może, a nawet powinien, wykonywać osobiście w zaciszu domowym. Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z kluczowego znaczenia regularnego mycia zębów, ale niewiele osób zwraca uwagę na szczegóły, które w znaczący sposób wpływają na efektywność tej procedury. Wbrew pozorom, najważniejszy jest nie wybór pasty, ale prawidłowa technika szczotkowania, które powinno trwać wystarczająco długo i zadbać o wszystkie dostępne powierzchnie zębów. Dentysta pomoże we właściwym doborze szczotki do zębów, ponieważ zbyt twarda potrafi drażnić dziąsła, natomiast za miękka niezbyt dokładnie myje zęby. Warto również stosować po obiedzie wykałaczki, a po czyszczeniu zębów dodatkowo wypucować je żyłką stomatologiczną. Jeśli pacjent ma skłonności do osadzania się kamienia nazębnego lub próchnicy, stomatolog niekiedy wprowadza preparaty dezynfekcyjne lub łagodzące podrażnienia, które zapobiegają rozwojowi procesów chorobowych. Należy je stosować dokładnie według wskazań, ponieważ zbyt długie i częste ich używanie osłabia dziąsła i wpływa niekorzystnie na zdrowie. Nie ma więc co się dziwić, jeśli lekarz zaleci naprzemienne stosowanie dwóch preparatów z różnymi substancjami czynnymi oraz okresu przerwy w leczeniu.

Dentysta może również zalecić modyfikacje w sposobie odżywiania, które wpłyną korzystnie nie tylko na jamę ustną, ale i na cały organizm. Nadmiar cukrów – które dzisiaj kryją się nie tylko w słodyczach – przyspiesza rozwój groźnych bakterii powodujących paradontozę i próchnicę. Z kolei niedobory składników mineralnych i witamin osłabiają dziąsła i zęby, które stają się bardziej podatne na szkodliwe czynniki. Dobry stomatolog potrafi spojrzeć na organizm całościowo i pokierować dietą, która wzmocni tkanki. Warto, aby każdego prawidłowego dbania o zęby nauczył doświadczony dentysta. Zielona Góra jest domem dla wielu gabinetów, w których klientom przybliża się zasady domowej profilaktyki, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej techniki mycia zębów oraz stosownego odżywiania, które wzmacnia organizm.

One thought on “Jak dbać w domu o zęby?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>